Odżywki białkowe. Zalety, skutki uboczne, oraz o tym jaką wybrać
DARIUSZ PICHALSKI • dawno temuOdżywki białkowe są obecnie jednymi z najbardziej popularnych suplementów stosowanych przez osoby trenujące, myślące zwłaszcza o zwiększeniu czystej masy mięśniowej. Zapotrzebowanie na białko u osób ćwiczących siłowo wynosi ok. 1,5 grama na kilogram ciała. Często spotkacie się w publikacjach z liczbami nawet 2,5 czy 3 gr na każdy kilogram masy ciała. Uważam jednak, że wartości te są bardzo zawyżone, co ma na celu zachęcenie do suplementacji odżywkami białkowymi i zwiększenie zysków producentów. 1,5 gr/kg ciała też wystarczy by „rosnąć”, a po odżywkę białkową powinniśmy sięgać, gdy mamy problem z dostarczeniem w diecie takiej ilości białka.
Rodzaje odżywek białkowych
Wyróżniamy 3 podstawowe formy odżywek białkowych: koncentraty (WPC), izolaty (WPI) i hydrolizaty (WPH). Koncentrat to najtańszy i obecnie najbardziej powszechny rodzaj odżywki białkowej. Zawierają w swoim składzie ok. 70 – 80 % białka. Izolaty zawierają nawet do 97 % białka i pozbawione są tłuszczy, cholesterolu oraz laktozy. Hydrolizat białkowy podobnie jak izolat pozbawiony jest laktozy, a przez to, że białka w nim zostały podane hydrolizie charakteryzuje się lepszą wchłanialnością.
Zalety stosowania odżywek białkowych
Odżywki białkowe, oprócz tego, że uzupełniają nasza dietę w białko i wspomagają po treningowe procesy maja także inne dobroczynne działanie na nasz organizm. Uzupełniają naszą dietę w witaminy, magnez, wapń, błonnik, aminokwasy, czy glutaminę. Są wygodne i łatwe w użyciu i stanowią niskokaloryczną przekąskę pomiędzy posiłkami. Zapobiegają nowotworom m.in. płuc, przełyku, jelita grubego, zmniejszają ryzyko zawału serca (źródło: Krissansen „Emerging health properties of whey proteins and their clinical implications.”) Stymuluje wytwarzanie insuliny, przez co trwają badania nad suplementacją białka serwatki u osób chorych na cukrzycę typu II. Mają również działanie przeciwzapalne.
Skutki uboczne stosowania odżywek białkowych.
Białka serwatki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Problem w tym, że odżywki białkowe dostępne na rynku to w większości przypadków produkty nafaszerowane chemią. Dodatki smakowe, barwniki, a przede wszystkim słodziki to substancje mające ogromne skutki uboczne na nasz organizm, o czym się nie mówi.
Lobby producentów jest ogromne a zyski z supli idą w grube miliony. Przykłady? Proszę bardzo. Większość producentów szczyci się na swoich odżywkach, jeśli te nie są słodzone asmartanem, często zamieszczają info „Aspartame free”. I co z tego, zamiast tego odżywki są najczęściej słodzone Acesulfamem-K (de facto Aspartam) lub Sukralozą (E-955) – substancjami o wiele bardziej toksycznymi i rakotwórczymi.
Acesulfan-K dodawany jest także do produktów „bezcukrowych” („sugar free” na opakowaniach) Spożywanie tej substancji powoduje bóle głowy nadpobudliwość, zwiększa ryzyko raka płuc i piersi.
Sukraloza; substancja 600 razy słodsza od cukru również działa rakotwórczo, powoduje migrenowe bóle głowy Jeśli spożywaliście odżywki białkowe na pewno kojarzycie problemy z niestrawnością, czy wzdęciami, to także zasługa słodzików.
Kolejną grupą szkodliwych substancji dodawanych do odżywek białkowych są barwniki i tak np. żółcień chinolinowa odpowiedzialna za żółtawą barwę odżywek jest wysoce alergiczna. Powoduje nadpobudliwość oraz działa rakotwórczo. Dodawana jest do lodów, słodyczy. Żółty kolor rutinoscorbinu to także zasługa żółcieni chinolinowej. U dzieci powoduje nadpobudliwość, brak koncentracji, „wiercenie się”, niepokój. Zakazana w krajach takich jak: USA, Japonia, Kanada, Wielka Brytania.
Które odżywki białkowe wybierać?
Gdy postanowiłem zakupić naturalne odzywkę białkową pozbawioną dodatków smakowych, słodzików, barwników na polskim rynku znalazłem tylko 2 produkty. Pierwszy to koncentrat OLIMP 100% Natural WPC, a drugi to Izolat białka serwatkowego Extensor, o zawartości białka jak podaje producent aż 97 % (Mają jeszcze w ofercie WPC o zawartości białka 80%).
Wybrałem produkt Extensora z powodu jego wartości odżywczych (m.in. najwyższa z możliwych do uzyskania przyswajalność – BV 159, dla porównania wspomniany przeze mnie produkt Olimpu ma BV-104), skuszony opiniami na forach, a także dlatego że jest to izolat. Cena to 129 zł za 1 kilogram, ale produkt wart jest swojej ceny (w ofercie jest tańszy, również naturalny koncentrat białka serwatkowego 80 %).
Opakowanie izolatu zawiera 33 porcje. Jedna porcja to aż 28,5 g białka i aż 6620 mg aminokwasów BCAA. Szczegółowe wartości odżywcze macie na zdjęciu. Produkt jest naturalny i bezsmakowy, więc sporządzony tylko z wodą czy mlekiem smakuje średnio. Ja dodawałem do niego ciemne kakao i szczyptę cynamonu, i dzięki temu odżywka smakuje wybornie, a dzięki dodatkowi tych składników odżywczych zyskuje wartości odżywczych. Rozpuszczalność tego białka świetna, żadnych grudek, piany. W połączeniu z kreatyną zyskałem 3 kg masy mięśniowej. Po odstawieniu kretki żadnych spadków), także polecam. Więcej na temat treningu, diety, suplementacji przeczytasz na moim blogu facetwformie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze